info@pyrodigy.com | +90 216 575 61 19
Timecode Show

Timecode nedir ?

Timecode zaman sinyalidir. Sinyal harici bir kaynaktan SMPTE, MTC, Artnet yada farklı formlar üzerinden gelir yada kaynağın kendisi kullandığımız yazılım veya donanım olabilir.

Timecode nerelerde kullanılır ?

Birden fazla profesyonel ile çalışırken, genellikle cihazlar arasında doğrudan bir zaman ilişkisinin kurulması gerekir. Bu işleme cihazları senkronize etmek te denilebilir. Timecode sinyali diye bilinen sinyal içerisine yerleştirilmiş zaman bilgileri senkronizasyon amacı ile kullanılır.

Timecode nasıl çalışır ?

Kaydedilen her ses sinyaline yada film karesine belirli bir timecode sinyali atanır, bu da kullanıcıların bu zaman kodunu referans alarak birden fazla cihaz arasında senkronizasyonu sağlamasına olanak tanır.

Timecode senkronizasyonu nedir ?

Her kamera ve ses kaynağının harici bir timecode sinyaline ihtiyacı vardır. Sinyal Gönderici birim (Master) cihaz olarak atanmalı ve timecode sinyalini (veya uygunsa genlock) gönderecek şekilde ayarlanmalıdır. Diğer timecode sinyalini dinleyen tüm cihazlar (Slave), ana cihazla aynı sinyal arayüzü ile bağımlı olarak çalışacak şekilde ayarlanmalıdır. Master, slave’i algılar ve saat ayarlarını slave’e aktarır. Slave, ana saatle eşleşecek şekilde kendi saatini ayarlar ve bu, tüm kaynakları aynı derecede hassas şekilde senkronize eder.

Timecode ile neler yaptık ?

Lazer mapping, video mapping, özel efekt gösterileri, senkronize havai fişek gösterileri

pyrodigy

    Bilgi Telep Formu